پوکر

پوکر مهارت است یا شانس؟

نوشته شده توسط admin

برای ریاضی دانان اثبات اینکه آیا پوکر زیر مجموعه قمار است یا بازیهای مهارتی, کار راحتی نیست. همچنین مدلهای ریاضی و نرم افزارهای شبیه سازی که برای بررسی این موضوع بکار گرفته میشدند به علت عدم انطباق با بازی واقعی, فاقد اعتبار حقوقی بودند. امروزه تاسیس کازینوهای آنلاین, جمع آوری شواهد لازم برای این قضاوت را راحت تر کرده است. پردازش اطلاعات حاصل شده, احتمال تعلق این بازی را به گروه بازیهای مهارتی افزایش داده و علاقه مندان امیدوارند که این نتایج منجر به تغییر قوانین محدود کننده مربوط به قمار درباره پوکر بشود. دو پژوهش اخیر به ترتیب به این صورت انجام شدند:
در اولی, روش کار بر مبنای تغییرات برد و باخت یک بازیکن به عنوان معیاری از شانس و مقایسه بیلان بازیکنان مختلف (با سطوح مهارتی متفاوت) با احتمال توزیع شانس ایشان, در نظر گرفته شد و مشاهده شد که با عبور از ۱۰۰۰ “دست”, نقش مهارت بر شانس غلبه می یابد. و در پژوهش دوم درصد دستهای رو نشده به عنوان معیاری از مهارت در نظر گرفته شد. زیرا که در آنها عملا به علت دیده نشدن کارتها شانس معنی پیدا نمیکند. با بررسی ۱۰۳ میلیون دست, مشاهده شد که در %۷۶ آنها برنده بدون رو شدن دستها تعیین میشود. به این ترتیب هر دو پژوهش مهارتی بودن این بازی را به خصوص در تعداد دستهای زیاد تایید کردند.

از این رو است که دانشمندان بر این باورند که نرم افزار هایی برای بازی پوکر نوشته خواهد شد که همانند بازی شطرنج این نرم افزارها با کمک هوش مصنوعی پیشرفته امروزی بتوانند حتی بهترین بازیکنان پوکر دنیا را شکست بدهند. پس پوکر علاوه بر شانس بازی مهارت است.

بازی ها به طور کلی به ۲ دسته تقسیم می شوند:

▪️ بازی با اطلاعات کامل
▪️ بازی با اطلاعات ناقص (تمام اطلاعات بازی برای بازیکن مشخص نیست برخی از اطلاعات از بازیکن مخفی است)

برای مثال در بازی شطرنج تمام مهره ها بر روی صفحه است و تمام اطلاعات برای بازیکن قابل مشاهده است اما در بازی پوکر بازیکن تنها کارت های خود را می بیند و هیچ موقع نمیداند دقیقا در بازی چه می گذرد.

عقیده عموم بر این است که پوکر بر پایه بلوف زدن طرح ریزی شده است و بلوف زدن رفتاری کاملا انسانی است و تنها در اختیار انسان است و هوش مصنوعی نمی تواند توانایی بلوف زدن داشته باشد. اما حقیقت این است که بلوف زدن یعنی استراتژی اصلی پوکر یک پروسه بسیار بسیار ریاضی گونه است و هوش مصنوعی می تواند استراتژی بسیار خوبی برای بازی پوکر داشته باشد همانطور که برای بازی هدزآپ (دو نفره) هوش مصنوعی استراتژی پرفکت(همیشه برنده) دارد. اگر چه برای هوش مصنوعی بازی پوکر بسیار سخت تر از شطرنج و دیگر بازی ها است اما این بازی در گستره توانایی هوش مصنوعی قرار دارد.

درباره نویسنده

admin

یک نظر بگذارید